1808Y5000181JDT
Mfr.Part #
1808Y5000181JDT
Description
CAP CER 180PF 500V X7R 1808
Capacitance :
180pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y5000181JDT
Knowles Syfer 1808Y5000181JDT
FlexiCap™ 180pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000181JDT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808Y5000181JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm