1808Y5000121JCT
Mfr.Part #
1808Y5000121JCT
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NP0 1808
Capacitance :
120pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808Y5000121JCT
Knowles Syfer 1808Y5000121JCT
FlexiCap™ 120pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000121JCT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1808Y5000121JCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm