1808Y5000103JDT
Mfr.Part #
1808Y5000103JDT
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
10000pF
Datasheets
1808Y5000103JDT
Knowles Syfer 1808Y5000103JDT
FlexiCap™ 10000pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000103JDT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000103JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm