1808Y5000102KXR
Mfr.Part #
1808Y5000102KXR
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1808
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Datasheets
1808Y5000102KXR
Knowles Syfer 1808Y5000102KXR
FlexiCap™ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000102KXR Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y5000102KXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm