1808Y5000102FFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000102FFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
1808Y5000102FFT
Knowles Syfer 1808Y5000102FFT
FlexiCap™ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000102FFT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1808Y5000102FFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm