1808Y4K00560GCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y4K00560GCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 4KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
4000V 4kV
Capacitance :
56pF
Datasheets
1808Y4K00560GCT
Knowles Syfer 1808Y4K00560GCT
FlexiCap™ 56pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y4K00560GCT Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y4K00560GCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm