1808Y4K00102KST
Mfr.Part #
1808Y4K00102KST
Description
CAP CER 1000PF 4KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
1808Y
Features :
Soft Termination, High Voltage
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
4000V (4kV)
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Datasheets
1808Y4K00102KST
Knowles Syfer 1808Y4K00102KST
FlexiCap? 1000 pF 4000V (4kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y4K00102KST Overview
A 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1808Y4K00102KST Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)