1808Y3K00560KCR
Mfr.Part #
1808Y3K00560KCR
Description
CAP CER 56PF 3KV C0G/NP0 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y3K00560KCR
Knowles Syfer 1808Y3K00560KCR
FlexiCap™ 56pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00560KCR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1808Y3K00560KCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm