1808Y3K00391KNT
Mfr.Part #
1808Y3K00391KNT
Description
CAP CER 390PF 3KV X8R 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
390pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Temperature Coefficient :
X8R
Datasheets
1808Y3K00391KNT
Knowles Syfer 1808Y3K00391KNT
FlexiCap™ 390pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~150°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00391KNT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.
1808Y3K00391KNT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm