1808Y3K00330KCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y3K00330KCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 3KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
33pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
3kV
Dielectric :
C0G
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Soft Termination
Series :
FlexiCap™
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
1808Y3K00330KCT
Knowles Syfer 1808Y3K00330KCT
FlexiCap™ 33pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00330KCT Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.
1808Y3K00330KCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV