1808Y3K00102KXT
Mfr.Part #
1808Y3K00102KXT
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Width :
2mm
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Height :
2mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
1808Y3K00102KXT
Knowles Syfer 1808Y3K00102KXT
FlexiCap™ 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00102KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 3kV is required to operate this capacitor.
1808Y3K00102KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV