1808Y3K00101KXT
Mfr.Part #
1808Y3K00101KXT
Description
CAP CER 100PF 3KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
8 Weeks
Height :
2mm
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Composition :
Ceramic
Width :
2mm
Capacitance :
100pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808Y3K00101KXT
Knowles Syfer 1808Y3K00101KXT
FlexiCap™ 100pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y3K00101KXT Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 3kV, it is capable of operating.
1808Y3K00101KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV