1808Y2K00472KXT
Mfr.Part #
1808Y2K00472KXT
Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Case Code (Metric) :
Depth :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808Y2K00472KXT
Knowles Syfer 1808Y2K00472KXT
FlexiCap™ 4700pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2K00472KXT Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2kV, it is capable of operating.
1808Y2K00472KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV