1808Y2506P80CFR
Mfr.Part #
1808Y2506P80CFR
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 1808
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
6.8pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1808Y2506P80CFR
Knowles Syfer 1808Y2506P80CFR
FlexiCap™ 6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2506P80CFR Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
1808Y2506P80CFR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm