1808Y2505P60CFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y2505P60CFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
5.6pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.25pF
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
1808Y2505P60CFT
Knowles Syfer 1808Y2505P60CFT
FlexiCap™ 5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2505P60CFT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1808Y2505P60CFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm