1808Y2500823KDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y2500823KDR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 250V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.082µF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
1808Y2500823KDR
Knowles Syfer 1808Y2500823KDR
FlexiCap™ 0.082μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500823KDR Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y2500823KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm