1808Y2500561JDT
Mfr.Part #
1808Y2500561JDT
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 1808
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
560pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Datasheets
1808Y2500561JDT
Knowles Syfer 1808Y2500561JDT
FlexiCap™ 560pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500561JDT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1808Y2500561JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm