1808Y2500473MXR
Mfr.Part #
1808Y2500473MXR
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1808
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y2500473MXR
Knowles Syfer 1808Y2500473MXR
FlexiCap™ 0.047μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500473MXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y2500473MXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm