1808Y2500274KXR
Mfr.Part #
1808Y2500274KXR
Description
CAP CER 0.27UF 250V X7R 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.27μF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1808Y2500274KXR
Knowles Syfer 1808Y2500274KXR
FlexiCap™ 0.27μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500274KXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y2500274KXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm