1808Y2500123MXT
Mfr.Part #
1808Y2500123MXT
Description
CAP CER 0.012UF 250V X7R 1808
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.012µF
Datasheets
1808Y2500123MXT
Knowles Syfer 1808Y2500123MXT
FlexiCap™ 0.012μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500123MXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1808Y2500123MXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm