1808Y2000272KDR
Mfr.Part #
1808Y2000272KDR
Description
CAP CER 2700PF 200V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
2700pF
Datasheets
1808Y2000272KDR
Knowles Syfer 1808Y2000272KDR
FlexiCap™ 2700pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2000272KDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1808Y2000272KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm