1808Y1K50102MXR
Mfr.Part #
1808Y1K50102MXR
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Datasheets
1808Y1K50102MXR
Knowles Syfer 1808Y1K50102MXR
FlexiCap™ 1000pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K50102MXR Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
1808Y1K50102MXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm