1808Y1K20472MXR
Mfr.Part #
1808Y1K20472MXR
Description
CAP CER 4700PF 1.2KV X7R 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4700pF
Datasheets
1808Y1K20472MXR
Knowles Syfer 1808Y1K20472MXR
FlexiCap™ 4700pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K20472MXR Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
1808Y1K20472MXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm