1808Y1K00820KFR
Mfr.Part #
1808Y1K00820KFR
Description
CAP CER 82PF 1KV C0G/NP0 1808
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
82pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808Y1K00820KFR
Knowles Syfer 1808Y1K00820KFR
FlexiCap™ 82pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K00820KFR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1808Y1K00820KFR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm