1808Y1K00391FCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y1K00391FCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
390pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
1808Y1K00391FCR
Knowles Syfer 1808Y1K00391FCR
FlexiCap™ 390pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K00391FCR Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
1808Y1K00391FCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm