1808Y1K00183MDT
Mfr.Part #
1808Y1K00183MDT
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
1808Y1K00183MDT
Knowles Syfer 1808Y1K00183MDT
FlexiCap™ 0.018μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K00183MDT Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1808Y1K00183MDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm