1808Y1000562GCR
Mfr.Part #
1808Y1000562GCR
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G/NP0 1808
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
5600pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y1000562GCR
Knowles Syfer 1808Y1000562GCR
FlexiCap™ 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1000562GCR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808Y1000562GCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm