1808Y1000562FCR
Mfr.Part #
1808Y1000562FCR
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G/NP0 1808
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±1%
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
5600pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y1000562FCR
Knowles Syfer 1808Y1000562FCR
FlexiCap™ 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1000562FCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
1808Y1000562FCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm