1808Y0630562JXT
Mfr.Part #
1808Y0630562JXT
Description
CAP CER 5600PF 63V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
63V
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y0630562JXT
Knowles Syfer 1808Y0630562JXT
FlexiCap™ 5600pF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0630562JXT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808Y0630562JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm