1808Y0500562FCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y0500562FCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
5600pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Datasheets
1808Y0500562FCR
Knowles Syfer 1808Y0500562FCR
FlexiCap™ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500562FCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
1808Y0500562FCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm