1808Y0500561JFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y0500561JFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
560pF
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
1808Y0500561JFT
Knowles Syfer 1808Y0500561JFT
FlexiCap™ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500561JFT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
1808Y0500561JFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm