1808Y0500474MDR
Mfr.Part #
1808Y0500474MDR
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1808
Capacitance :
0.47µF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
1808Y0500474MDR
Knowles Syfer 1808Y0500474MDR
FlexiCap™ 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500474MDR Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y0500474MDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm