1808Y0500154KDR
Mfr.Part #
1808Y0500154KDR
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
1808Y0500154KDR
Knowles Syfer 1808Y0500154KDR
FlexiCap™ 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500154KDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1808Y0500154KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm