1808Y0500104MDT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y0500104MDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Datasheets
1808Y0500104MDT
Knowles Syfer 1808Y0500104MDT
FlexiCap™ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500104MDT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808Y0500104MDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm