1808Y0250393GCR
Mfr.Part #
1808Y0250393GCR
Description
CAP CER 0.039UF 25V C0G/NP0 1808
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
0.039µF
Datasheets
1808Y0250393GCR
Knowles Syfer 1808Y0250393GCR
FlexiCap™ 0.039μF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0250393GCR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808Y0250393GCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm