1808Y0160272JFT
Mfr.Part #
1808Y0160272JFT
Description
CAP CER 2700PF 16V C0G/NP0 1808
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
2700pF
Datasheets
1808Y0160272JFT
Knowles Syfer 1808Y0160272JFT
FlexiCap™ 2700pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0160272JFT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1808Y0160272JFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm