1808Y0160223JDR
Mfr.Part #
1808Y0160223JDR
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 1808
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated :
16V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y0160223JDR
Knowles Syfer 1808Y0160223JDR
FlexiCap™ 0.022μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0160223JDR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808Y0160223JDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm