1808WC102MATME
Mfr.Part #
1808WC102MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.032mm
Height :
2.032mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1000pF
Depth :
2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1808WC102MATME
KYOCERA AVX 1808WC102MATME
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808WC102MATME Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2.5kV Volts DC - Rated DC.
1808WC102MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV