1808WA101MATME
Mfr.Part #
1808WA101MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 2.5KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.032mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
Depth :
2.03mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Published :
Height :
2.032mm
Datasheets
1808WA101MATME
KYOCERA AVX 1808WA101MATME
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808WA101MATME Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2.5kV, it is capable of operating.
1808WA101MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV