1808WA101MAT3A
Mfr.Part #
1808WA101MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 2.5KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.032mm
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Length :
4.6mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
100pF
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.032mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Depth :
2.03mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
1808WA101MAT3A
KYOCERA AVX 1808WA101MAT3A
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808WA101MAT3A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 2.5kV, it can operate.
1808WA101MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV