1808SA221KATME
Mfr.Part #
1808SA221KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
220pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Depth :
2.03mm
Published :
Thickness :
2.032mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.03mm
Datasheets
1808SA221KATME
KYOCERA AVX 1808SA221KATME
220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808SA221KATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1.5kV.
1808SA221KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV