1808J5K00120KCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808J5K00120KCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 5KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
12pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808J5K00120KCT
Knowles Syfer 1808J5K00120KCT
12pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J5K00120KCT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1808J5K00120KCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm