1808J5000272GFR
Mfr.Part #
1808J5000272GFR
Description
CAP CER 2700PF 500V C0G/NP0 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500V
Feature :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808J5000272GFR
Knowles Syfer 1808J5000272GFR
2700pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J5000272GFR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1808J5000272GFR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm