1808J2500470JDT
Mfr.Part #
1808J2500470JDT
Description
CAP CER 47PF 250V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
47pF
Datasheets
1808J2500470JDT
Knowles Syfer 1808J2500470JDT
47pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J2500470JDT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808J2500470JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm