1808J2500101JDT
Mfr.Part #
1808J2500101JDT
Description
CAP CER 100PF 250V X7R 1808
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
X7R
1808 (4520 metric)
Feature :
High Temperature
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808J2500101JDT
Knowles Syfer 1808J2500101JDT
100pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J2500101JDT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808J2500101JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm