1808J1K20181JCT
Mfr.Part #
1808J1K20181JCT
Description
CAP CER 180PF 1.2KV C0G/NP0 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Capacitance :
180pF
Datasheets
1808J1K20181JCT
Knowles Syfer 1808J1K20181JCT
180pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J1K20181JCT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808J1K20181JCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm