1808J1K20151JXT
Mfr.Part #
1808J1K20151JXT
Description
CAP CER 150PF 1.2KV X7R 1808
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
150pF
Datasheets
1808J1K20151JXT
Knowles Syfer 1808J1K20151JXT
150pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J1K20151JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1808J1K20151JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm