1808J1K00183JDR
Mfr.Part #
1808J1K00183JDR
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808
Applications :
High Reliability
Capacitance :
0.018μF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808J1K00183JDR
Knowles Syfer 1808J1K00183JDR
0.018μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J1K00183JDR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1808J1K00183JDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm