1808J1K00180KDR
Mfr.Part #
1808J1K00180KDR
Description
CAP CER 18PF 1KV X7R 1808
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Applications :
High Reliability
Capacitance :
18pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Feature :
High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
1808J1K00180KDR
Knowles Syfer 1808J1K00180KDR
18pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J1K00180KDR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808J1K00180KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm