1808J1000274KDR
Mfr.Part #
1808J1000274KDR
Description
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1808
Capacitance :
0.27μF
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
High Temperature
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability
Datasheets
1808J1000274KDR
Knowles Syfer 1808J1000274KDR
0.27μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J1000274KDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1808J1000274KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm